SOSYAL SORUMLULUK İSTEĞİ VE GENÇ KIZ SIĞINMA EVİ DERNEĞİ ***

4/05/2012 03:30:00 ÖS


Eğer sosyal medya içerisinde iseniz mutlaka bir yerler ulaştırabilirsiniz sesinizi diye düşünüyorum. Bu konuda önce '' siz'' lerden destek bekliyorum hanımlar.
Biliyoruz ki hayatın güzel yanları, gülüp eğlendiğimiz yanları kadar bir de gerçek acı yüzü var. Madalyonun bu yüzünü hiç sevmesem de canımı acıtsa da yüzleşmek gerek, şimdi!Ülkemizde, yetiştirme yurtlarında kalan, bakım ve himayesi sağlanan genç kızlarımız, orta öğrenim süresince 20, yüksek öğrenimde ise 25 yaşına kadar, himaye altında tutulmakta. Bu yaş sınırını geçen kızlarımızın yurtlarla ilişkisi, yasalar gereği kesilmekte. Peki bu zamana kadar '' tek başına '' ayakta kalmayı hiç bilmeyen bir kız, 25 yaşında dahi olsa ne yapar ? Hiç bir yaşam güvencesi, cebinde parası, mesleği, kalacak, sığınacak bir evi olmadan ne yapar hiç düşündünüz mü? 

Ayrıca sadece yetiştirme yurdundan ayrılanlar değil; töre ve namus cinayeti tehdidi altında olan, aile içinde cinsel istismara uğrayan ve şiddet gören genç kızların da himaye edilerek, meslek edindirip, kendi başlarına yaşamlarını sürdürebilecek yetkinliğe kavuşturulmaları çok önemli.
Bu noktada çalışmalar yapan bir Dernek tanıdım. genckizsiginmaevi.org siteleri inceleyebilirsiniz. Bu derneğin amaçları hedefleri çok güzel. Yetiştirme yurdunda kalma süresi biten, ailesi tarafından şiddete ve cinsel istismara maruz bırakılan, töreler nedeniyle tehdit altında yaşayan ve zor durumda kalan 18-25 yaş arasındaki genç kızları sahiplenme, barındırma, eğitimine devam edenlerin eğitimlerini tamamlamasını sağlama, meslek edindirme ve toplumda birey olarak yaşamlarını kurabilmeleri için gerekli alt yapıyı oluşturmakta.

Hatta bir kısım yol katledilmiş.  İstanbul'da, Kadıköy ilçe sınırları içinde Güneş adını verdikleri sığınma evini açılmışlar. Güneş'in adresi gizli tutuluyormuş. İstanbul'da Avcılar ve Taksim ile diğer şehirlerde de Güneş'lerin açılma çalışmalarına başlanmış.

Peki ne gibi yardımlar yapılabilir?

İNSANİ YARDIMLAR :

 - Derneğin üyesi olmak. ( Derneğe üye olarak, çalışmalarında, etkinliklerinde görev almak.)
- Ayni Yardımlarda bulunmak.
( Güneş evlerimizde barınmakta olan genç kızlarımızın ihtiyaçlarını giderecek mutfak vb. gibi yardımlarda bulunmak.)
- Eğitim bursu.
( Bir genç kızımızın tüm eğitim masraflarını karşılamak. )
- Link desteği.
( Internet sitesi üzerinden sitemizin linkini, bannerini yayımlayarak destek vermek.)
İşte bu noktada biz blog yazarları bu yazıyı blogumuzda yayımlayarak destek olabilir. Birimizden olmazsa birimizden mutlaka bu sesi duyan olur.

NAKDİ YARDIMLAR :
- Banka hesabımıza havale yoluyla bağışta bulunmak.
- Dernek merkezimizde nakit bağış.

  Hesap numara bilgilerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

İsmini çok iyi bildiğimiz bir çok firma , Lilakutu, Dove, Henkel, Özsüt vb kuruluşlarında içinde olduğu çok güzel bir destek panosu var, BURADAN göz atabilirsiniz.

YARDIM İÇİN ONLAR HAZIRLAR ŞİMDİ SIRA BİZDE. 
Elinizden ne geliyorsa, paylaşarak bile bu zincire bir halka ekleyebilirsiniz hanımlar. Bu kadın olarak bizim görevimiz. O kızları küçücük yaşta sokağa bırakamayız... !


  Not: Bu yazıyı ben hazırladım ama bu gönül zincirine bir halka eklemek isteyen tüm blog yazarı arkadaşlarım aynı şekilde kopyala/yapıştır yapıp, yayınlayabilir.


Bunlar da İlginizi Çekebilir

13 YORUM

 1. NİMOCUM AYNEN ALICAM İŞTEYİM UZUN UZUN ANLATMIŞSIN ELLERİNE SAĞLIK

  YanıtlaSil
 2. çok güzel bir proje haberdar ettiğin için teşekkürler, böyle bir konuya destek verdiğine çok sevindim. en kısa zamanda blogumda yer vereceğim. Ülkemizde desteği olmayan ve bir desteğe ihtiyaç duyan o kadar çok genç kız var ki... Biz şanslıyız ve onların da şansı olabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel yazmışsın : kücük bir paylaşım her şeyi nir anda değitirebilir.

   Sil
 3. tatlım ben de aynen kopyaladım.. Bravo vAllah çok önemli bir konuya değinmişsin.. :)

  YanıtlaSil
 4. bebeğim bendende tam destek yarınki postum bu ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mikemmelsınız kızlar , gönlünüzden razı olsun :)

   Sil
 5. Ödev arasında gördüm paylaştım ceren ablacım :) sanada tebrikler !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende hemen linkini paylaştım zaten, bu yaşta bu duyarlılık harika !

   Sil
 6. Önemli ve duyurulması gereken bir konu.
  Bloglarımıza sadece yardımı dokunacak insanlar değil, bizzat bu yardıma ihtiyaç duyan kişiler de uğrayabilir, bilemeyiz.
  Ben de yazıyı olduğu gibi bloğumda paylaşacağım yarın, umarım bir faydası dokunur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle öyle , çünkü çoğu kadın çaresizlikle nasıl davranacağını, ne yapacağını, nereye gideceğini bilmiyor bile ...

   Sil
 7. Blogunun adresini kaynak göstererek yazıyı bloguma kopyaladım cerencim. herkese de anlatmaya çalışacağım. hep düşünmüştüm ben bu gençler yurttan çıkınca nereye gidiyor diye. biraz soruşturdum ve bir kısmının evlenmek zorunda kaldıklarını öğrendim malesef. Ancak tek sevindirici haber ise yetiştirme yurtlarında büyüyenlere devlet işine alımlarda öncelik verildiği idi. Herneyse sözün özü çok doğru,çok haklı bir proje ve tüm kalbimle destekliyorum
  sevgiler

  YanıtlaSil

SİZ YAZIN BİZ NİMOYA İLETİRİZ :)

'Adsız' olarak artık yorum yapabiliyorsunuz. Bu özelliği açtım çünkü,beni takip edip, sosyal mecralarda hesabı olmayan insanlarında olduğunu biliyorum! Çekilişlere katılabilsinler, yorum yapabilsin istiyorum. Yapılan tüm yorumlar, biz bloggerlar için bir teşvik primidir.UNUTMAYALIM !
Tüm eleştiriler başımın üstüne ancak yapıcı olduğu taktirde..
Gerginlik yaratacak, kırıcı, kişi ve kurumlara saldırı potansiyeli olan hiç bir yorum yayınlamayacaktır.

YORUM YAPARAK AYIRDIĞIN VAKİT İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER :)